Przetwory dla zapracowanych – jak je przygotować?

Nie masz czasu na robienie marynat, konfitur i przecierów? Owoce i warzywa możesz też zamrozić lub ususzyć!

DOMOWE MROŻONKI CO MROZIĆ?

Wiśnie, śliwki, maliny, owoce jagodowe oraz paprykę, fasolkę, brokuły, marchew i zioła. Wybieraj tylko dojrzałe owoce i warzywa. Późne lato to najlepszy czas na zrobienie z nich domowych mrożonek, bo wtedy właśnie są one najtańsze najlepsze – soczyste, smaczne i bogate w witaminy! Weganie mogą więc zapewnić sobie zdrowe źródło pożywienia na cały rok. Jest to również rozwiązanie ekologiczne i dietetyczne, a zalet ma wiele więcej – więcje o zaletach domowych przetworów znajdziesz na www.facepalm.pl. Oczywiście mrożenie jest szybkie i zdrowe, bo pozwała zachować ich wartość odżywczą, bez potrzeby używania konserwantów. Domowe mrożonki mają także tę zaletę, że dokładnie wiesz, co trafia do woreczków czy pudełek. Sarna selekcjonujesz najdorodniejsze okazy. To doskonały sposób na to, aby zawsze mieć pod ręką składniki na koktajl czy pyszną zupę jarzynową! Uwaga: nie powinno się mrozić owoców i warzyw z dużą zawartością wody (ogórki, cukinia, jabłka, arbuzy).

JAK PRZYGOTOWAĆ?

Owoce dokładnie umyj i osusz. Odszypułkuj i wypestkuj. Większość warzyw przed zamrożeniem warto zblanszować. Zanurz warzywa we wrzątku na nie dłużej niż 1-2 minuty, a następnie przelej lodowatą wodą i ostudź. Dzięki temu zachowują aromat i barwę, są też łatwiejsze w obróbce po rozmrożeniu. Jakie warzywa warto blanszować? Są to: brokuły, kalafior, fasolka szparagowa, marchew, por, groszek, bób, szparagi, szpinak, jarmuż. Nie blanszuj dyni, cebuli, pieczarek ani ziół.

W CO ZAPAKOWAĆ?

To zależy, co mrozisz. Drobne owoce lepiej mrozić w pojemnikach niż w woreczkach – nie zbrylą się. Wykorzystaj trik: przed zamrożeniem ułóż je na tacce i włóż do zamrażarki. Gdy stara się twarde, przełóż je do pudełka. Włoszczyznę na zupę, brokuły i większe kawałki warzyw porcjuj i wkładaj do woreczków. Dbaj o to, by ich często nie wykładać, nie przesypywać -takie zabiegi nie sprzyjają mrożonkom.

JAK DŁUGO PRZECHOWYWAĆ?

Dobrze przygotowane mrożonki możesz przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy, a nawet cały rok, jeśli trzymasz je w temperaturze -18 st. C. Warzywa korzeniowe zaleca się przechowywać do 9 miesięcy, zioła do 6 miesięcy. Mrożone zapasy warto opisywać. Ułatwią to specjalne woreczki do mrożenia, które mają pole do opisu produktu.

SUSZYMY NIE TYLKO GRZYBY… CO MOŻESZ USUSZYĆ?

Grzyby, zioła oraz świeże warzywa i owoce, takie jak: pomidory, buraki, marchew, papryka, cukinia oraz jabłka, gruszki śliwki, morele, jagody, banany. W dobrze przygotowanym suszu zachowują się biopierwiastki, smaki i aromaty. Utlenianiu ulegają jedynie witaminy B i C. Dlatego nie warto suszyć owoców w nie bogatych.

JAK PRZYGOTOWAĆ?

Dokładnie umyj warzywa i owoce. W razie potrzeby wydryluj je lub usuń gniazda nasienne. Zioła opłucz. Grzybów się nie myje! Trzeba oczyścić je z ściółki i piasku. Kolejny krok to krojenie. Morele, śliwki, winogrona i inne małe owoce mogą być suszone pocięte na połówki lub ćwiartki. Krojąc owoce w kostkę, zwróć uwagę, by nie była zbyt drobna — podczas suszenia zmniejszy się jej rozmiar! Jabłka, buraki, paprykę, cukinię, marchew czy grzyby należy pokroić w piastry lub półpłastry, nie cieńsze niż 0,5 cm. Zachowaj jednolitą piastrów. Większe pomidory pokrój w ćwiartki, mniejsze — na pół.

JAK SUSZYĆ PRAWIDŁOWO?

Dawniej powszechne było nawlekanie na nitki. Można tak robić i dziś, ale praktyczniejsze jest suszenie w specjalnej suszarce lub w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem. W suszarce układasz produkty na kratkach, w piekarniku na ruszcie.

W JAKIEJ TEMPERATURZE?

To zależy od tego, co suszysz w piekarniku. Pomidory wymagają około 60-70°C. Twardsze owoce (gruszki czy jabłka) najlepiej jest suszyć najpierw w nieco wyższej temperaturze (70-80°C), a następnie, po ok. godzinie, zmniejszyć ją do 50°C. Miękkie owoce susz w temp. 40°C i dopiero pod koniec procesu podkręć ją do 60°C. Grzyby najlepiej wstawić do piekarnika nagrzanego do 45°C i suszyć przy otwartych drzwiczkach. Suszenie w zbyt mocno nagrzanym piekarniku powoduje ich zapieczenie.