Sprzedaż cieląt – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Hodując bydło, należy zwracać szczególną uwagę na dobór osobników, które mają dołączyć do stada. Odpowiednie sprawdzenie pozwoli bowiem uniknąć wielu problemów oraz da pewność, że pojawienie się nowego osobnika nie spowoduje strat. Na co zatem zwrócić uwagę?

Kwestie zdrowotne

Podstawową kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę to zdrowie. Jeśli zakupione zwierzęta będą chore, to z dużym prawdopodobieństwem mogą one zarazić już posiadane zwierzęta. Absolutną podstawą powinna być zatem weryfikacja posiadanych badań weterynaryjnych. Hodowcy dbają o to, aby zwierzęta przeznaczone do odsprzedaży posiadały odpowiednie książeczki zdrowia, potwierdzające kondycję zwierzęcia. Ważne, aby wśród podstawowych informacji znalazły się wyniki badań wykluczające m.in. zakaźną biegunkę bydła, zakaźne zapalenie nosa oraz tchawicy, czy paratuberkulozę.

Doświadczenie sprzedawcy

Drugą równie istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na opinie, jakie posiada osoba lub podmiot, od którego cielęta mają zostać kupione. Przypadkowi „handlarze” mogą oferować pozornie atrakcyjniejsze warunki transakcji, jednak w ogólnym bilansie nie zawsze takie rozwiązanie będzie korzystne. Zdecydowanie lepiej jest zaufać podmiotom, które na co dzień zajmują się handlem bydła. Przykładem może być tu https://www.rogofarm.pl/, który współpracuje ze sprawdzonymi hodowcami. Co to oznacza w praktyce? Że decydując się na współpracę, zyskujemy pewność, że zwierzęta będą zdrowe, w dobrej kondycji zdrowotnej, będą posiadały wszelkie niezbędne wyniki badań.

Transport

Mimo, że podstawą jest wybór zwierząt posiadających odpowiednią dokumentację potwierdzającą zdrowie i kondycję, to trzeba pamiętać, że duże znaczenie odgrywa również transport. Jeśli warunki będą nieodpowiednie zwierzę może być zestresowane, co sprawia, że ciężko jest przewidzieć jego reakcję i aklimatyzację w nowym miejscu. Pod wpływem stresu zwierzę może też się rozchorować. Specjalistyczne firmy, posiadające odpowiednie zaplecze logistyczne pomoże zorganizować także transport zakupionego cielaka do nowego miejsca w warunkach, jakie będą dla niego optymalne. Zachowanie odpowiednich standardów powinno być jednym z priorytetów.

Specjalistyczne doradztwo

Fachowa pomoc jest często niedoceniana, a warto wiedzieć, że jeśli firma na co dzień współpracuje z hodowcami bydła, doskonale wie, na jakie kwestie zwrócić uwagę, o co dopytywać i jakie dokumenty należy zweryfikować przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu. Specjalistyczne doradztwo warto traktować jako inwestycję.