Twoja dieta, a ekologia

Świadomość ekologiczna wzrasta w społeczeństwie. Coraz częściej mówi się o wpływie naszej diety na środowisko. Wybory jakie codziennie podejmujemy podczas zwykłych zakupów spożywczych mogą mieć wpływ na całą planetę.

Dieta wegańska, dieta wegetariańska wydają się być bardziej ekologiczne na pierwszy rzut oka. Niewątpliwie ograniczanie spożycia produktów mięsnych sprzyja środowisku. Hodowla zwierząt angażuje ogromne zasoby wodne. Jednak wiele osób zastanawia się czy dieta wegetariańska, czy też nawet wegańska są zdrowe? Wykluczenie mięsa to zwykle pierwszy krok. Dieta wegańska oznacza wykreślenie wszystkich produktów odzwierzęcych, takich jak jajka czy też nabiał.

Niestety skutki niezbilansowanej diety, zarówno roślinnej, jak i niewykluczającej mięsa mogą być tragiczne. Dieta wegetariańska, a tym bardziej wegańska wymagają dużej wiedzy z zakresy dietetyki. Warto więc skonsultować się ze specjalistą, jeśli nie posiadamy fachowej wiedzy. Czy dieta wegańska jest w 100 % ekologiczna? Rezygnując z produktów odzwierzęcych szukamy innych źródeł białka i tłuszczu. Niestety bardzo często sięgamy po produkty, które nie są regionalne. Awokado, nerkowce, migdały, komosa oraz wiele innych… Masowa produkcja wielu roślin nie jest etyczna, wiąże się z działaniem grup przestępczych, angażuje duże zasoby wody oraz ma wpływ na życie innych organizmów np. pszczół.