Czy rolnictwo jest opłacalne?

Rola kojarzy się z pracą fizyczną, ale współczesny rolnik musi znać się też na biznesie. Takie sprawy jak menedżerowanie czy księgowość to chleb powszedni dla tych, którzy na co dzień trudzą się rolnictwem.

Uprawy rolne muszą generować zyski, więc warto zwiększać swoje pole pod uprawę. Prosperowanie całego gospodarstwa wymaga dobrze pomyślanego biznesu. Im bardziej pomysłowy rolnik, tym bardziej opłacalna rola.
Rolnictwo bywa opłacalne ale nie zawsze. Eksperci uważają, że przyczyna tkwi w technologii oraz przyroście naturalnym ludności. Jest mniej ludzi, społeczeństwo znacznie się starzeje, technologia sprawia, że plony są coraz wydajniejsze. Wszystko to składa się na trudną sytuację rolników. Po co im dużo ziemi, skoro teraz dzięki technologii, na jej połowie masz plony takie jak dawniej na dwa razy takiej ziemi?

Rolnik teraz musi myśleć bardziej pomysłowo – agroturystyka, spędź kilka dni ze zwierzętami, a może hipoterapia?

Rolnictwo jeśli ma być opłacalne musi też patrzeć jaka jest moda. Paradoksalnie głównie w miastach. Tak też ostatnie lata to wzrost zainteresowania borówką. Podobno ma właściwości odchudzające więc sporo firm i osób prywatnych chce jeść coraz więcej borówek. Można więc sobie zwiększyć widełki cenowe. Nie można jednak przesadzić, bo plon się nie sprzeda. A wtedy trudno byłoby jeść kilka ton borówek w rodzinie.

One Comment on “Czy rolnictwo jest opłacalne?”

  1. Cena produktów spożywczych kupowanych od rolników w hurcie jest bardzo niska, zarabia potem liczbę grono pośredników, więc rolnictwo opłaca się tylko na masową skalę.

Komentarze wyłączone.